среда, 29 января 2014 г.

Зимове життя братів наших менших менших

            Зимова сплячка - це більш ніж пристосування тварин до того, щоб пережити холодну пору. Для Їжака, соні і підковоноса - це єдиний спосіб уникнути голодної смерті. З примітивних однопрохідних у сплячку впадають єхидна і качко - ніс. Вони сплять з переривами 5-10 днів, після чого стільки ж часу ведуть активне життя. Коли вони сплять, температура їх тіла падає до 22° с, хоча зазвичай складає 36° С. Коала і китинцехвості сумчаст шури, що живуть на Тасмані - єдині з нечисленних сумчастих, які сплять взимку 6-12 днів, згорнувшись клубочками в дуплі дерева. Гризуни, комахоїди й кажани - це ті тварини,які вхимку впадають у сплячку. До них належать буру науки,бабака,соневі і хом'яки є одним з найвідоміших любителів поспати. Холодну пору року їжак проводить, згорнувшись клубком у своєму гнізді. Руда вечорниця взиску спить в дуплах дерев і в щілинах скель. Пізній пірській кажан проводить зиму в глибоких, в вологих печерах. Запутавшись у свої шкірясті крила, взимку в підземеллях сплять підковоноси. У зимову сплячку впадають бурі й чорні ведмеді. У справжню сплячку впадають тільки деякі ссавці. Температура тіла в цей період досягає трохи більше 0° с,проте тварини можуть виробити стільки енергії,що, коли треба, вони ,, повертаються до життя".
            Деякі тварини,наприклад борсук, більшу частину зими сплять у своїй норі, проте ці тварини впадають в справжню сплячку. Обмін речовин у них зменшується до 10 - 12 ударів на хвилину, а температура тіла тримається на рівні 30
° с, тобто вони не впадають у характерний стан летаргії. Якби температура їх тіла знизилася, це означало б для них вірну смерть. Єноти і скунси взимку також сплять,проте при цьому вони,як і борсуки,підтримують високу температуру тіла. Сон відрізняється від сплячки. У сплячку впадають теплокровні тварини, що пережити голодний  і найбільш несприятливий час. Тому вони впадають у сплячку, щоб  зберегти дорогоцінну енергію. Температура тіла тварин сильно зменшується, травлення припиняється, серцебиття скорочується, дихання стає рідними. Та ще, в узимку деякі тварини міняють хутро, наприклад заєць.

Ватутіна Катерина, 9-Б клас

Комментариев нет:

Отправить комментарий